Category Archives: Race Results

Midland Countny Fair 2019, 8/17, Autocross & Derby Winners

It was a long night, but worth every minute. We had a fantastic show of great driving.

Congratulations Drivers!

Autocross:
1st – David Lowell #614
2nd – Dustin Staton #22s
3rd – Richard Barnard #60R
4th – Justin Monville #08
5th – Dale Miron #919
6th – Kyle Manning #721
7th – Tod Kerr #523
8th – David Laney #22

FWD  MOD Derby:
1st – Jared Bowman #02
2nd – John Pool Sova #11x
3rd – Joe Defrain #65

 

 

Midland County Fair 2019, 8/15, FWD & RWD Figure 8 plus Burn Out Winners

A nice, cool Michigan night for enjoying the last races of summer.

Congratulation Drivers!

FWD Figure 8:
1st – David Laney #22
2nd – Justin Monville #08
3rd – Jonathan Hopkins #7J
4th – Shawn Atkins #66
5th – Ted Tomczak #7T
6th – James Palmreuter #69

RWD Figure 8:
1st – Jason Craft #J7jr
2nd – Trevor Dailey #53
3rd – Chad Palmreuter  #187
4th – Richard Palmreuter #420
5th – John Pool Sova #11x
6th – Mike Hamilton #00

Burn Out:
Tim Myers

St. Ignace Kewadin Casino, 8/10, Autocross & FWD MOD Derby Winners

Thank you Kewadin Casino for hosting our USA race.
The St. Ignace  venue is a memorable getaway with beautiful Michigan scenery that makes the drive worthwhile.  You won’t be disappointed!

Congratulations Winners!

Autocross:
1st – Chris Cornwell #35
2nd – Matthew Segura #95
3rd – Todd Joseph #610
4th – Jenna Graham #23
5th – Kaleb Barbeaux #12
6th – Chris Porcaro #33
7th – Robert Parr #28
8th – Thomas Lehre #22

FWD STK Derby:
1st – Troy Lehre Jr. #7
2nd – Robin Anquetil #15
3rd – Tom Kortier #1776

Best Decorated Car:
Jenna Graham #23

 

 

Jackson County Fair2019, 8/10, MOD & STK Autocross plus RWD Derby Winners

Congratulations Winners!

MOD Autocross:
1st – Kyle Kortier #13K
2nd – Justin Southward #276
3rd – Chip Iceman #C88
4th – Dustin Staton #22s
5th – Mark Argo #12xl
6th – Richard Barnard #60R
7th – Becky Richardson #12B
8th – Todd Gilbert Jr #48
9th – Eric Gilbert #28B

STK Autocross:
1st – David Lowell #614
2nd – Jeremiah Lee #818
3rd – Paul Kime #P1B
Heat Winner 1 – David Lowell #614
Heat Winner 2 – Kyle Kortier #13K

RWD Derby:
1st – Jason Goff #500
2nd – Steven Bauer #517
3rd – Blake Slabaugh #52

 

 

Shiawassee County Fair 2019, 8/9, FWD & RWD Figure 8 plus FWD Derby Winners

The county fair really is the backbone of summer entertainment for the whole family. There’s something for each family member: food, rides, animals, and  twisting, turning Figure 8 races showcasing the talented USA drivers along with a smashing finale.

Congratulations Winners!

FWD Figure 8:
1st – David Laney #22
2nd – Jim Duke #3D
3rd – Ben Linton #42
4th -Billy Simpson #421
5th – James Palmreuter #69
6th – Justin Southward #276

RWD Figure 8:
1st – Brad Debo #40
2nd – CJ Milton #74
3rd – Jory Magness #72
4th – Thomas Bolday #53
5th – Chad Palmreuter #187
6th – Chaz Debo #112

FWD STK Derby:
1st – Bryan Dinsmore #66
2nd – Robin Anquetil #15
3rd – Robert Miller #678

 

Sanilac County 4-H Fair 2019, 8/8, FWD & RWD Figure 8 Winners

Congratulations Winners!

FWD Figure 8:
1st – Ricky Hilliker #523
2nd – Mike Heisler #68
3rd – Ben White #639
4th – John Noyce #T1NY
5th – Mitchell Pratt #M19
6th – Anthony Trudo #118

RWD Figure 8:
1st – CJ Milton #74
2nd – Kenton Morley #M2
3rd – Butch Milton #34
4th – Richard Palmreuter #420
5th – John Pool Sova #11x
6th – Chad Palmreuter #187

Sanilac County 4-H Fair 2019, 8/07, Bump ‘n’ Run Winners

Tonight was a  fast cranking race!

Great job drivers and congratulations to all the rookies with their first time wins.

Bump ‘n’ Run A Main:
1st – Ben White #639
2nd – Mike Heisler #68
3rd – John Bellmer #17
4th – Jordan Curtis #C5
5th – Anthony Potter #0116
6th – Jonathon Brewer #83
7th – Mitchell Pratt #M19
8th – Chaz Hill #310

Bump ‘n’ Run B Main:
1st – Chuck Miller Jr #154
2nd – Kenny Tyson Jr #K28
3rd – Lucus Mills #L91

Huron Community Fair 2019, 7/31, Bump ‘n’ Run & FWD Stk Derby Winners

Thank you to all spectators, fans, and drivers for coming and supporting this venue. 
Congratulations Winners!

Bump ‘n’ Run:
1st – Ricky Hilliker #622
2nd – Mike Heisler #68
3rd – Ben White #639
4th – John Bellmer #17
5th – Dustin Morris #78x
6th – Paul Krueger #98
7th – Matthew Sieman #024
8th – Wayne Prillo #59

FWD Stock Demo Derby:
1st – Jimmy Shepherd #726
2nd – Justin Sherman #128
3rd – Josh Gebauer #59

Eastern Michigan State Fair 2019 – Demolition Derby Winners

 Thank you to the drivers for putting on a top notch show.

FWD Stock:
1st – Mitchell Pratt #M19

2nd – Tony Conforti #231

3rd – Charles Anderson#425

RWD Derby Heats:
Heat 1: Randy Iadipaolo #925, Chuck Wilson#520, Robert Pettit #015

Heat 2: Shaun Gamer #527, Dave Webster#521, Jason Blades #502

RWD Feature:
1st – Robert Petit #015

2nd – Jason Blades #502

3rd – Dave Webster #521

Munger Potato Fest 2019, 7/27, RWD Figure 8 & 4 Man Team Demo Derby Winners

Munger Potato Fest has come and gone for another year. It makes us realize how quickly time speeds by. However, spending time with friends and family at events like this is time well spent. Thanks to everyone for coming and supporting this event.

Congratulations!

RWD Figure 8 Winners:
1st – Kenton Morley #M2

2nd – Brad Debo #40

3rd – Trevor Dailey #53

4th – Chris Light #5x

5th – Mike Giffin Jr #31Jr

6th – Brent Pobocik #4

Jason Ball RWD Figure 8 Points Winner – Brad Debo #40
Thank you to Jason Ball, Attorney of Law (989)894-9011, for sponsoring the FWD & RWD Points Winners!

Team derby showcases dedication and team spirit. Nice work, gentlemen.
4 Man Team Derby Winners:
1st Place -Dan Delano #7x, John Pool Sova #11x, Jack Dailey #77, Robin Anquetil #15
2nd Place – Kendall Morrison #K11, Kyle Andrzejewski #K26, Robert Morrision #22, Jason Goff #500
3rd Place – Robert Miller #678, Mike Szyska #89, Nathan Miller #345, Josh Szyska #405